top of page

PROČ a KDY držet půst?

Dle indického lunárního kalendáře náš organismus prochází určitým cyklem a to vždy přibližně po 40 až 48 dnech. Během tohoto cyklu existují 3 dny, kdy tělo nevyžaduje jídlo. Jsou to dny fyzického a mentálního úklidu, kdy obracíme pozornost k sobě, dovnitř, nikoli ven. Pro lidi, kteří ještě u sebe tyto dny nerozpoznávají, kalendář odkazuje na postní dny, které odpovídají vždy jedenáctému dni po úplňku a novoluní.V lunárním indickém kalendáři je 24 postních dnů, které dle hinduistické mytologie mají každý svůj jedinečný význam.

Půst začíná po západu slunce v den před postním dnem a trvá až do východu slunce v den po postním dni. Hinduistická mytologie věří, že díky těmto půstům je naše mysl jasnější a soustředěnější. Jedinec je schopen rychleji dosáhnout nejen duševního klidu, ale zároveň napomáhá k udržení trvalého zdraví.


Co se smí a nesmí?


Během postních dnů nedochází ke konzumaci jídla a někdy ani tekutin. Je-li to pro někoho obtížné, nebo nemůže-li držet půst celý den, doporučuje se lehká ovocná strava.


Klinicky je již prokázáno, že pravidelné půsty mají blahodárný účinek na fyzické a psychické zdraví.55 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page